בסל הקניות 0 מוצרים

סה”כ: 0.00 ₪

המשך הזמנה
מינימום הזמנה 250 ₪

תזונה וקומדיןקומדין היא תרופה הניתנת למבוגרים רבים במטרה למנוע היווצרות של קרישי דם. ויטמין K משתתף במנגנון יצירת חלבונים המעורבים בתהליך קרישת הדם. הקומדין משבש את פעולתם של חלבוני קרישה התלויים בויטמין K, וכך מפחית יצירת קרישי דם. חולים הנוטלים תרופה זו עוברים בדיקות דם מידי שבוע -שבועיים עד להשגת איזון ברמת התרופה הנמדדת לפי רמת ה- INR  – שזהו מדד קרישת הדם, ובהמשך אלו ששומרים על איזון נבדקים מידי 3-4 שבועות. הסיכון בצריכת גבוהה של התרופה היא דימום קשה, ואכן ניתן לראות שחולים אלו סובלים "מסימנים כחולים" – משטפי דם תת עוריים,  גם ממכה קטנה.

 ישנן שתי גישות לגבי ההמלצות התזונתיות לנוטלים תרופה זו.
הגישה הראשונה – ממליצה על צריכה נמוכה של ויטמין K בתפריט, עם תחילת נטילת התרופה.
הגישה השנייה – ממליצה להמשיך באותם הרגלי צריכה של ויטמין K כפי שהיו לפני נטילת התרופה,  גם בזמן המעקב לצורך קביעת מינון התרופה, עד השגת איזון ברמותINR  .

בשתי הגישות, ההמלצה המשמעותית והחשובה ביותר היא לשמור על תפריט קבוע כלומר, על צריכת ויטמיןK  בכמות קבועה לאחר השגת איזון ב- NRI, ולהימנע ככל האפשר משינויים בתפריט. היתרון בהמשך צריכת ויטמין K בתפריט ללא הגבלה, בהתאם להרגלי האכילה טרם נטילת התרופה, הוא לשמירה על צפיפות העצם, וזאת משום שויטמיןK  חיוני למניעת דלדול העצם – אוסטאופורוזיס. חשוב לציין, שאלו המקפידים על תפריט דל בויטמין K רגישים יותר לשינויים ב-INR עם שינויי בתפריט, בעוד שאלו הצורכים ויטמין K ללא הגבלה יסבלו פחות מתנודתיות ב- INR עם שינויים קלים בתפריט.

הצריכה היומית המומלצת למבוגר היא 120 מק"ג ולאשה מבוגרת 90 מק"ג /יום.
מאכלים עשירים בויטמין K: תרד, עלי סלק, חסה אדומה, ברוקלי, פטרוזיליה.
מאכלים המכילים ויטמין K בכמות בינונית: אספרגוס, בצל ירוק, אבוקדו אפונה ירוקה, שמן קנולה, ענבים, כרוב אדום.
ובכמות נמוכה: שעועית ירוקה, מלפפון,שמן זית, עגבניה וגזר.

 

 

הרבה בריאות,

ורד מרום, דיאטנית קלינית, M.Sc בתזונת האדם.