בסל הקניות 0 מוצרים

סה”כ: 0.00 ₪

המשך הזמנה
מינימום הזמנה 250 ₪

איך הסביבה משפיעה על המשקל שלכםסביבת האוכל מחוץ לבית – איך היא משפיעה על המשקל שלנו?

מאת: הדס יריב, (M.Sc) טכנולוגית מזון ומוסמכת בתזונה, מנהלת תחום בריאות בחברת "מבושלת"
 

על רקע עלייה מדאיגה בשיעור בעלי המשקל העודף בישראל בקרב ילדים ומבוגרים, התכנסה בחודש שעבר הוועדה לקידום מזון בריא בראשות משרד הבריאות. האם מדובר במצב חירום לאומי? ומה אנחנו יכולים לתרום לשמירה על משקל גוף בריא?

נכון שבבית אנחנו משתדלים להקפיד על תזונה נבונה, אבל חשבתם כמה שעות אנחנו וילדינו נמצאים מחוץ לבית? הילדים בבית ספר, בצהרון, ואנחנו, הבוגרים, יוצאים בבוקר לעבודה וחוזרים בערב, חלקנו אף ממשיכים לספורט או ללימודים. בקיצור, רוב שעות היום אנחנו נמצאים מחוץ לבית. השמירה על תזונה נכונה לאורך היום היא מאתגרת וקשה. מה עושים?

קצת נתונים על השמנה

בישראל, כמחצית מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מהשמנה ומעודף משקל. אחד מתוך שלושה ילדים סובל מהשמנה, ובמהלך שלושת העשורים האחרונים מספר המתגייסים הסובלים מעודף משקל עלה פי 3!!! השמנה איננה רק בעיה של מראה ושל דימוי עצמי נמוך. השמנה גוררת איתה מחלות כרוניות, בעיות אורתופדיות וגם בעיות פסיכולוגיות מגיל צעיר.

איך זה קרה לנו? איך קרה שבמהלך שלושת העשורים האחרונים כל כך השמנו?

לא רק המזון – גם הסביבה יכולה לגרום להשמנה. ולא תמיד מספיקים ידע, כישורים ומוטיבציה, שכּן לסביבה שבה אנו חיים יש השפעה מכרעת על הרגלי האכילה שלנו. ההשפעה על בחירת המזון שלנו מתחילה בבית וממשיכה בבית הספר, בצהרון ובמקום העבודה שלנו. וזה עוד לא הכול. גם לחנות או למרכול שבו אנו עושים קניות וגם למסעדה שבה אנחנו מבלים יש השפעה על הבחירות שלנו. אז מה השתנה? המנות שאנחנו אוכלים בבית ובמסעדות נעשו גדולות פי כמה – אנחנו אוכלים הרבה קלוריות. ולרוב אין אלו קלוריות טובות ומזינות אלא קלוריות "ריקות". מזון מעובד ודל תזונתית זמין ומוגש לילדינו ולנו בצהרונים, במקומות העבודה ואף במסעדות. הסידור במרכולים, המבצעים וההנחות מכוונים אותנו לרוב לרכוש מוצרים פחות מזינים. לכל הגורמים הללו השפעה גדולה על בחירת המזונות שלנו, ובהמשך על משקל גופנו ועל בריאותנו. לכן בחירות תזונתיות בריאות יכולות להתקיים רק כאשר יש לנו סביבה תומכת לאורך כל היום.

מה עושים? איך מתחילים?

בבית – כדאי לשמור על שני כללים חשובים. כלל ראשון: "דוגמה אישית של ההורים". בבתים שבהם ההורים אוכלים אוכל בריא, נוכחים בארוחות ערב ו/או צהריים (מוסד הארוחה המשפחתית הוא מוסד שהולך ונעלם באמצע השבוע), אנו רואים שצריכת המזונות הבריאים המכילים ויטמינים ומינרלים חיוניים גדלה בקרב ילדים ומתבגרים. כלל שני: "זמינות". כאשר יש בבית מזון בריא, המוגש בצורה יפה ומגרה – דוגמת ירקות ופירות חתוכים, לחם מקמח מלא וקטניות, וגם אין בנמצא מזון לא בריא – דוגמת משקאות ממותקים, אנחנו רואים שיפור ניכר בתזונה בריאה.

גנים, בתי ספר וצהרונים – אלפי ילדים בישראל ניזונים במוסדות חינוך. לא תמיד איכות המזון שהם מקבלים טובה ומזינה. ארוחת הצהריים היא הארוחה העיקרית במהלך היום, וחשוב שתהיה טעימה, מוגשת בצורה מגרה, ולא פחות חשוב – מזינה. האם יש לנו, ההורים, יכולת להשפיע מחוץ לביתנו? מעורבות הורים חשובה מאוד ואפשרית! הֱיו שותפים לבחירת חברת ההסעדה המספקת את המזון לצהרון של ילדיכם – בדקו באילו חומרי גלם משתמשים להכנת המנות, בררו את ערכם התזונתי והתברואתי של המנות, בקרו במקום שבו מכינים את האוכל – כי אין טוב ממראה עיניים. דִרשו פיקוח של אנשי מקצוע על הנושא התזונתי והתברואתי. רק שיתוף פעולה בין ההורים, הצוות החינוכי והחברה היצרנית יניב תוצאות – מנות טעימות ומזינות.

מקומות עבודה – בעצם אצל מרביתנו מקום העבודה הוא הבית השני שלנו. אנו נמצאים בו שעות רבות, ומה לעשות – זקוקים גם למזון במהלך שעות אלו. לסביבת עבודה תומכת יש השפעה מכרעת על הבחירות התזונתיות שלנו ועל ההצלחה לנהל אורח חיים בריא גם מחוץ לבית. אז מה אפשר לדרוש?

הצבת מכונות מזון שמוכרות אך ורק מאכלים מזינים ובריאים, ללא משקאות ממותקים, ללא חטיפים עתירי שומן, מלח וסוכר. במקומות שבהם יש קפטריה – דאגו שיאפשרו רכישה של ירקות ופירות טריים. מומלץ להוריד מחירים של מאכלים בעלי ערך תזונתי גבוה, ולעודד שתייה של מים ושל תה ירוק.

בחדרי אוכל – דִרשו חברות הסעדה המספקות מגוון של מזונות טעימים ולא פחות חשוב – מזינים. בדקו ממה מורכבת המנה ומה ערכה התזונתי. העדיפו מנות דלות שומן ונתרן ועשירות בחלבון איכותי ובסיבים תזונתיים. מומלץ להציע במקום בולט מנות בריאות, עשירות בירקות ובקטניות. אפשר גם לצרף למנות שלט עם הסבר על הערך התזונתי שלהן.

חברת מבושלת היא אחת מחברות ההסעדה הגדולות בישראל. היא מספקת 30,000 מנות חמות ביום – טעימות ומגוונות. החברה מכירה בעובדה שארוחת הצהריים שהיא מספקת לעובדים היא הארוחה העיקרית שלהם, ועל כן חשוב לדאוג  לבריאותם של העובדים ולאספקת אנרגיה מזינה להמשך יום העבודה. מבושלת חרטה על דגלה שימוש בחומרי גלם איכותיים ללא תוספת של חומרים משמרים וללא שימוש בצבעי מאכל. הכי קרוב לבישול ביתי – טעים ובריא.

 

גם מחלקת משאבי אנוש יכולה לתרום לסביבה בריאה – החל מעידוד העובדים באמצעות מיילים פנים-ארגוניים עם מסרים בריאותיים, ועד שילובם בתוכנית אחריות תאגידית של הארגון בנושאי בריאות.

כל אלו יכולים להוביל לשינוי ולתמוך בעובדים שרוצים לקיים אורח חיים בריא.

 

מרכולים וחנויות

לחנויות ולמרכולים השפעה רבה על התזונה שלנו ועל האיכות התזונתית של המזונות שאנו קונים. מחקרים מלמדים שככל שנבקר מספר רב יותר של פעמים במרכול, כך נרכוש יותר ירקות ופירות. ככל שמגוון המוצרים הבריאים במרכול יהיה גדול יותר, כך הבחירות שלנו יהיו בריאות יותר. איך יכולים המרכולים לסייע לנו לבחור נכון יותר? באמצעות הצבת מוצרים עם אוריינטציה בריאותית בצורה בולטת על המדפים, סימון והדגשה של אזורים עם מוצרים בריאים, הענקת מבצעים והנחות על מוצרים בעלי ערך תזונתי רב. ובנוסף, עדכון קבוע והסברים על התועלות התזונתיות של המוצרים – במרכול עצמו וגם באתר החברה ובכל אמצעי ההתקשרות עם הלקוחות. הצגת הפן התזונתי של המוצרים וחינוך לאורח חיים בריא דרך נקודות המכירה יכולים להעניק ערך מוסף רב ללקוח ובידול למרכול.

זכרו, תזונה היא רפואה מונעת!

מַעבר לאורח חיים בריא כשגרת חיים לאורך היום מחייב סביבה תומכת. ולכל אחד ואחת מאיתנו יש וראוי שתהיה יכולת להשפיע בנושא החשוב הזה. הורים, בעלי מרכולים, מנהלים בחברות ובעלי מסעדות – סַייעו ותִמכו בתזונה נבונה ובאורח חיים בריא!

הגדלת הצריכה של פירות וירקות, דגנים מלאים, מזונות עשירים בסידן ומופחתים בשומן רווי; הפחתת סוכרים, הפחתת נתרן וקלוריות ריקות – כל אלה יצמצמו בצורה משמעותית את ממדי ההשמנה ואת התחלואה הכרונית הנלווית אליה.